۶ تکنیک برای نوشتن اهداف و آرزو‌ها-راهبرد معاصر

۶ تکنیک برای نوشتن اهداف و آرزو‌ها

باید نخست بدانید که رویا خلق شدنی است و شما اولین نفری نیستید که به رویاهایتان دست پیدا می‌کنید و آخرین نفر هم نخواهید بود.
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۴ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 01
کد خبر: ۲۳۸۹۴۴

به گزارش راهبرد معاصر؛ فقط نویسنده‌ها و روزنامه‌نگاران و منتقدان هنر یا پژوهشگران نیستند که باید بنویسند بلکه هر کس که می‌خواهد رویاهایش به هدف دست یافتنی تبدیل شود باید هر روز بنویسد. برای اینکه روزی یک استکان چای برای خود بریزید و به اینکه به رویایتان دست یافتید افتخار کنید و چای را مزه مزه کنید. به همه راه‌هایی که رفتید خاطرات تلخ و شیرین خود بیاندیشید و لبخند رضایت بزنید.

باید نخست بدانید که رویا خلق شدنی است و شما اولین نفری نیستید که به رویاهایتان دست پیدا می‌کنید و آخرین نفر هم نیستید. بعد تصمیم بگیرید به بررسی راه‌های که شما را به آرزوهایتان می‌رساند بپردازید و انتخاب کنید.

۶ تکنیک برای نوشتن اهداف و آرزو‌ها

مشخص کردن خواسته‌ها

شاید دیدید افرادی که مردد بین خواستن و نخواستن این رشته یا آن رشته هستند یا بین این شغل یا آن شغل سرگردانند. یا حتی علاقه‌شان را نمی‌شناسند. اما بدانید کسی که رویا نداشته باشد هدفی ندارد. اما رویا پردازی‌های بدون هدف نیز بی فایده است.

پله اول رشد این است که خود را بشناسید و باید بدانید که از زندگیتان چه می‌خواهید و سپس یه نوشتن اهداف خود بپردازید.

سنگ بزرگ نشانه نزدن است

یکی از تکنیک‌های نوشتن اهداف، شروع کردن از هدف‌ها و آرزو‌های کوچک است. در ابتدا هدف‌هایی را بنویسید که امکان دسترسی به آن‌ها راحت‌تر است. هرچه خواسته‌های کوچک‌تر خود را یادداشت کنید و به آن‌ها دست پیدا کنید تا دستیابی به اهداف بزرگتر نیز برای شما راحت‌تر می‌شود.

اگر لیستی از آرزو‌ها و اهداف خود را به صورت روزانه و مستمر تهیه کرده و به آن‌ها دست پیدا کنید، سبب افزایش اعتماد به نفس خود می‌شوید. همچنین اگر این لیست را به مرور زمان گسترش بدهید، علاوه بر رشد و جذب خواسته‌هایی که دارید، آرزو‌های خود را بزرگتر نموده و می‌دانید که دیر یا زود این آرزو‌ها و اهداف نیز محقق می‌شود.

هیچ زمان از اهمیت نوشتن تاریخ غافل نشوید

لیست اهداف یک لیست بی پایان بوده و شباهتی به لیست‌های دیگر ندارد؛ از این رو نوشتن تاریخ در این لیست یک نکته مهم است. بنابر این کنار هر هدف و آرزویی که یاد داشت کردید، تاریخ آن را نیز ذکر کنید. با انجام این عمل شما متوجه خواهید شد که سفر قانون جذب شما چگونه عمل نموده است. آیا قانون جذب خوبی داشته‌اید و یا سفر قانون جذب خوبی را برای رسیدن به اهدافتان طی نمی‌کنید.

دسته‌بندی اهداف اهمیتش از سایر موارد کمتر نیست

نکته دیگری که باید در تکنیک‌های نوشتن اهداف به آن توجه شود، دسته‌بندی اهداف و آرزو‌ها است. در ادامه تکمیل مطلب بالا باید بگوییم، پس از آن که اهداف خود را مشخص نموده و تاریخ ثبت آن را نیز یادداشت کردید، نوبت به آن رسیده که تاریخ دست‌یابی به آن‌ها را نیز یاد داشت نمایید.

اهداف را بر اساس تاریخ دستیابی به آن‌ها به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم بندی نمایید. این دسته بندی کار شما را راحت‌تر می‌کند، زیرا مسیر شما مشخص است و می‌دانید در چه تاریخی باید به کدام هدف دست پیدا کنید.

جزییات همیشه مهم است

از دیگر تکنیک‌های نوشتن اهداف، می‌توان به توجه به جزئیات اشاره کرد. به طور مثال اگر هدف شما خرید یک خانه نو است در لیست هدف‌های خود یادداشت نکنید یک خانه نو، بلکه جزئیات را نیز یاد داشت نمایید.

به طور مثال بنویسید یک کارگاه ۳۰۰۰ متری با ۲۰ کارگر برای یک تولیدی نیاز دارم. از این طریق شما یک سری دستور‌ها را به صورت ناخود آگاه به ذهن خود می‌دهید، تا بر روی تک تک آن‌ها کار کند.

توجه داشته باشید هرچه شما هدف خود را به صورت جزئی‌تر یاد داشت کنید، نتیجه واضح‌تری را خواهید داشت. هرچه نتیجه دست یافتنی دقیق‌تر باشد، ذهن ناخودآگاه شما کار آمدتر خواهد شد.

از بررسی پیشرفت‌های کاری خود غافل نشوید

یکی دیگر از تکنیک‌های نوشتن اهداف می‌توان به بررسی پیشرفت‌های کاری اشاره کرد. رسیدن به هدف برای هر شخصی جذاب و زیبا است به خصوص برای افرادی که انگیزه خود را برای رسیدن به اهداف خود از دست نمی‌دهند. از این رو اگر پیشرفت‌های کاری خود را مورد بررسی قرار بدهید، انگیزه دو چندانی برای رسیدن به اهداف خود پیدا می‌کنید. / ایسنا

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده