ایران حامی دانشجویان آمریکا/ سرکوب آزادی در ینگه دنیا-راهبرد معاصر
«راهبرد معاصر» گزارش می‌دهد؛

ایران حامی دانشجویان آمریکا/ سرکوب آزادی در ینگه دنیا

دانشجویان سراسر کشور برای حمایت از دانشجویان و دانشگاهیان آمریکا دست به تجمعات بسیاری زدند تا صدای همنوایی خود را در این راه و دفاع از حقوق مردم فلسطین به گوش آن‌ها برسانند. این حمایت‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که خشونت شدید و غیر قابل وصف پلیس آمریکا در برخورد با دانشجویان این کشور، روی واقعی آمریکای خشن را به نمایش گذاشت.
ملیحه زرین پور؛ کارشناس مسائل اجتماعی
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 07
کد خبر: ۲۳۹۴۸۲

ایران حامی دانشجویان آمریکا/ سرکوب آزادی در ینگه دنیا

 

به گزارش «راهبرد معاصر»؛ به دنبال ادامه جنایت های رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و در حالی که مجامع حقوق بشری و مدعیان آن در دنیا سکوت کرده اند و حتی برخی اعراب مدعی در برابر نسل کشی آشکار دم بر نمی آورند، دانشجویان و دانشگاهیان آمریکا چند وقتی است دست به اعتراضات بسیاری در برابر این جنایت های از خط خارج شده صهیونیست ها و سیاست های جنگ طلبانه آمریکا زده اند.


این اعتراضات به دلیل شدت، گستردگی و نحوه برگزاری آن از اقامه نماز در میان هجوم پلیس و دفاع  دانشجویان غیرمسلمان، تظاهرات خیابانی و همراهی دیگر مردم به خوبی در معرض دید افکار عمومی جهان قرار گرفته است.

نحوه و نوع حمایت تحصیلی ایران از دانشگاهیان آمریکا، آن هم در سکوت معنادار دانشگاهیان عرب، دریچه دیگری از دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان را میان ملت های دنیا می گشاید


سرکوب دانشجویان آمریکایی

اعتراضات دانشگاهیان با برخورد خشن پلیس و نیروهای امنیتی این کشور همراه بوده و از بازداشت های گروهی و اتوبوسی تا محرومیت از تحصیل، اخراج و زندانی های بسیاری همراه داشته است؛ حتی در اقدامی خباثت بار آمریکا تصاویر دانشجویان معترض را که حتی جزو افراد ممتاز و نخبه هستند، بر بیلبوردهایی در نقاط مختلف به نمایش گذاشته و از آنها با عنوان ناقضان حقوق بشر نام برده است.


با وجود این، اعتراضات همچنان ادامه دارد و هر روز بیشتر می شود. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با تمسخر از شرایط موجود در رسانه ها یاد می کند و حتی یک بار هم به حجم و تعداد زیاد دانشجویان معترض و دستگیری و برخوردهای شدید و نامتعارف با آنها نپرداخته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا اما کاسه داغ تر از آش شد و از دانشجویان با دستور خواسته است به اعتراضات پایان دهند و آرامش برقرار شود، اما اعتراض به کشتار مردم فلسطین و غصب سرزمینشان همچنان ادامه دارد.


به دنبال برپایی جنبش عظیم و گسترده دانشجویی در آمریکا، اعتراضات در دفاع از مردم فلسطین به دانشگاه های اروپا و سراسر دنیا سرایت کرد و حتی تجمعاتی در حمایت از دانشجویان معترض و دستگیرشده  آمریکا برپا شده است.

 
حمایت از دانشجویان آمریکایی

در ایران که همیشه خط مقدم دفاع از فلسطین در برابر ظالمان و مستکبران جهان بوده است و هیچ گاه در تاریخ انقلاب از تلاش خود برای نابودی صهیونیسم دست برنداشته؛ حمایت از دانشجویان معترض آمریکا از سوی دانشجویان، دانشگاهیان و مسئولان انجام شده است.


دانشجویان در سراسر کشور برای حمایت از دانشجویان و دانشگاهیان آمریکا دست به تجمعات بسیاری زدند تا صدای همنوایی خود را در این راه و دفاع از حقوق مردم فلسطین به گوش آنها برسانند.


این حمایت ها در حالی اتفاق می افتد که تحلیلگران عرب در گزارش ها و تحلیل های مختلف از بی تفاوتی دانشگاهیان عرب در برابر معترضان آمریکایی نسبت به حقوق مردم فلسطین ابراز تعجب کرده اند. در میان سکوت مجامع و دانشگاه های عرب، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی به دنبال حمایت دانشجویان و اساتید آمریکایی از مردم مظلوم فلسطین و اخراج آنها از دانشگاه هایشان، از آنها اعلام حمایت کرد و گفت، این دانشگاه آمادگی دارد آنها را بورسیه تحصیلی و زمینه آموزش زبان فارسی را برایشان فراهم کند تا فرصت حضور در مجامع علمی به آنها ارائه شود.


عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در این باره گفت: این اتفاق، بی سابقه و مبارک است که بیداری واقعی را در فضای دانشگاهی نشان می دهد. با توجه به اتفاقاتی که افتاده است، دانشگاه علامه طباطبایی آمادگی دارد سوابق تحصیلی استادان و دانشجویان علوم انسانی دانشگاهیان آمریکایی را که اخراج شده اند، برای پذیرش بررسی کند‌.


وی افزود: حتی آمادگی داریم از این افراد برای حضور در مجامع علمی دانشگاه دعوت کنیم تا از ارزیابی و تجربیاتشان از اتفاقاتی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی رخ می دهد، استفاده کنیم.


معتمدی عنوان کرد: اگر رشته تحصیلی این افراد با رشته تحصیلی دایر در دانشگاه علامه طباطبایی مطابق باشد، آمادگی داریم به این دانشجویان بورس تحصیلی ارائه کنیم و حتی آمادگی آموزش زبان فارسی به صورت وبینار و در بستر فضای مجازی در دوره های معینی وجود دارد تا با زبان فارسی آشنا شوند‌.

حمایت ایران از دانشگاهیان آمریکا روی دیگر آزادی بیان و حقوق بشر را به جهانیان نشان خواهد داد. همان واژگان زیبایی که تنها دستاویزی برای سیاستمداران و دولتمردان آمریکا با هدف تسلط در بر دیگران است


دریچه دیگری از حقوق بشر و آزادی بیان

نحوه و نوع حمایت تحصیلی ایران از دانشگاهیان آمریکا، آن هم در سکوت معنادار دانشگاهیان عرب، دریچه دیگری از دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان را میان ملت های دنیا می گشاید. دریچه ای از حضور دانشگاهیان آمریکا در مجامع علمی از ایران و تلفیق افکار و عقاید دفاع از حقوق مظلوم و ستیز با مستکبر با دیدگاه های علمی و آشنایی بیشتر نخبگان علمی این کشور با آرمان های انقلاب و گسترش و صدور اسلامی که انسان ساز و آزادی خواه است.


حمایت ایران از دانشگاهیان آمریکا روی دیگر آزادی بیان و حقوق بشر را به جهانیان نشان خواهد داد. همان واژگان زیبایی که تنها دستاویزی برای سیاستمداران و دولتمردان آمریکا با هدف تسلط در بر دیگران است؛ اما برای شهروندان، دانشجویان و اساتید خودشان اگر بر خلاف سیاست دلخواه واشنگتن حرف بزنند و کاری کنند، بی مفهوم است، باید لگدمال شوند و سکوت کنند.


جنبش عظیم دانشجویی در آمریکا نه تنها نقاب های دورویی و تزویر را از چهره اعضای کنگره و کاخ سفید که برای دانشجوی ایرانی در آشوب های سال گذشته سینه چاک داده و مو قیچی می کردند، کنار زد؛ بلکه خشونت شدید و غیر قابل وصف پلیس آمریکا در برخورد با دانشجویان این کشور، روی واقعی آمریکای خشن را حتی در سرکوب بخش فرهیخته جامعه به نمایش گذاشت.  

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده