تصاویر | آهوی زیبای گواتردار ایرانی در صحرا-راهبرد معاصر

تصاویر | آهوی زیبای گواتردار ایرانی در صحرا

آهوی ایرانی یا آهوی گواتردار ایرانی، نوعی آهوی بومی آسیای میانه و جنوب غربی آسیاست. گونه‌ای است از تیرهٔ گاوان و راستهٔ جفت‌سم‌سانان با بدن قهوه‌ای روشن که به سمت شکم تیره‌تر می‌شود و نواحی زیرین بدن آن سفید و دم آن سیاه است، این حیوان در صحرای گبی، بلوچستان پاکستان، جنوب شرق ترکیه، شمال آذربایجان و بخش‌هایی از ایران، عراق و افغانستان زندگی می‌کند.
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۴ - ۱۷ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 07
کد خبر: ۲۴۷۸۰۷

به گزارش راهبرد معاصر؛ آهوی ایرانی یا آهوی گواتردار ایرانی، نوعی آهوی بومی آسیای میانه و جنوب غربی آسیاست. گونه‌ای است از تیرهٔ گاوان و راستهٔ جفت‌سم‌سانان با بدن قهوه‌ای روشن که به سمت شکم تیره‌تر می‌شود و نواحی زیرین بدن آن سفید و دم آن سیاه است، این حیوان در صحرای گبی، بلوچستان پاکستان، جنوب شرق ترکیه، شمال آذربایجان و بخش‌هایی از ایران، عراق و افغانستان زندگی می‌کند.

پناهگاه حیات وحش موته (استان اصفهان) و پارک ملی بمو شیراز دو زیستگاه بزرگ آهوی ایرانی است. زیر گردن جنس نر این حیوان در فصل جفت‌گیری باد کرده و برآمدگی مشخصی پیدا می‌کند و به همین دلیل به آهوی گواتردار نیز معروف شده است.

غزال ایرانی مثل دیگر آهو‌ها سرعت بالایی دارد، اما برخلاف غزال‌های دیگر می‌تواند بدون جهش بدود. به‌طور تاریخی مهم‌ترین دشمن طبیعی این جانور یوزپلنگ بوده است که اکنون فقط در بخش‌هایی از ایران باقی‌مانده است. هم اکنون شکار توسط شکارچیان و از بین رفتن زیستگاه و نبود غذای کافی نسل این حیوان زیبا را تهدید میکند. / ایرنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار