پیش بینی بورس دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳-راهبرد معاصر

پیش بینی بورس دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳

حجم بالای تقاضای سهام در معاملات روز گذشته، تحت تاثیر نمادهای اهرمی بازار، کمرنگ‌تر شد. سرنوشت بازار در روز میانی هفته معاملاتی در چه مسیری رقم می‌خورد؟
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵ - ۱۷ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 07
کد خبر: ۲۴۸۷۰۰

به گزارش راهبرد معاصر؛ دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در پایان معاملات دومین روز هفته جاری، با رشد 1.72 درصدی معادل 37 هزار و 630 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و 226 هزار و 443 واحد قرار گرفت.

رشد ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌‌‌ عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد 1.6 درصدی (معادل 11 هزار و 173 واحد) در پله 709 هزار واحدی قرار گرفت.

 
تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز یکشنبه هشت هزار و 113 میلیارد تومان نشان می‌داد. این تابلو همچنین حجم معاملات روز یکشنبه را 15.5 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. 

جریان ورود پول حقیقی‌ها به بازار سرمایه، بیش از یک روز دوام نیافت. بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آنها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز یکشنبه بورس از خروج 363.3 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

 
دلار نیمایی در مرکز مبادله طلا و ارز باز هم رشد کرد و به سطح 43 هزار و 327 تومانی رسید. بازار سهام اما مطابق با انتظارات بورسی‌ها پیش نرفت. در پایان جریان دادوستد‌های روز شنبه، تعداد بسیاری از نمادهای بورسی، با صف خرید عرضه‌نشده به استقبال معاملات دومین روز هفته رفتند. 

 
با وجود این، در پیش گشایش بازار یکشنبه خبری از این صف‌های خرید نبود و در بخشی از نمادها از جمله اهرم، پس از گذشت تنها چند دقیقه از سوت آغاز معاملات، قامت سرخ به خود گرفتند. این در حالی بود که انتظار می‌رفت، جو مثبت پس از انتخاب پزشکیان، دست‌کم سه تا چهار روز، کام سهامداران را شیرین کند. 

کارشناسان معتقدند پایان زودرس جو مثبت بازار به واسطه معطوف شدن توجه بازار به حباب بالای نماد «اهرم» نسبت به nav آن اتفاق افتاد. افزایش عرضه‌ها در صندوق‌های اهرمی، بازار را تحت تاثیر قرار داده و روی جو مثبت روز ابتدایی هفته سایه انداخت. با این حال، اتفاقی مثبت در بازار رخ داد؛ ارزش معاملات خرد، در ارتفاع هشت هزار و 113 میلیارد تومانی قرار گرفت که برابر با شکست رکورد سال 1403 است.

در راستای پیش بینی بورس روز میانی هفته، با توجه به افزایش عرضه‌ها پس از دقایق ابتدایی بازار یکشنبه، می‌توان انتظار شروع متعادل بازار را داشت. با وجود این، به نظر می‌رسد سنتیمنت مثبت موجود در بازار، تداوم روزهای مثبت نماگرهای سهامی را به ارمغان آورد./تجارت نیوز

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار