پیش بینی بورس سه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳-راهبرد معاصر

پیش بینی بورس سه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳

رفتار سهامداران نشان می‌دهد به‌سرعت از هیجانات انتخابات عبور کرده‌اند و به موضوعات عمقی بازار سهام توجه می‌کنند. با این توصیف، سرنوشت بازار در روز سه‌شنبه چگونه رقم می‌خورد؟
تاریخ انتشار: ۲۳:۰۷ - ۱۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 08
کد خبر: ۲۴۸۹۲۵

به گزارش راهبرد معاصر؛  در پایان معاملات روز دوشنبه، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.23 درصدی معادل پنج هزار و 134 واحد، در سطح دو میلیون و 221 هزار و 309 قرار گرفت.

افت ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌‌‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی خلاف جهت به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد اندک 0.11 درصدی (معادل 804 واحد) در پله 710 هزار واحدی باقی ماند.

 
تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم، ص.سهامی) را در روز دوشنبه، پنج هزار و 185 میلیارد تومان نشان می‌داد. تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز دوشنبه را 9.9 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آنها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز دوشنبه بورس از خروج 452 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

 
پس از مشخص شدن رئیس دولت چهاردهم، بازار سهام هفته را با هیجان مثبت شروع کرد. پس از گذشت دو روز اما به نظر می‌رسد هیجان اولیه فروکش کرده و بازار با مطالبات جدی مواجه است. 

 
کارشناسان انتظار داشتند هیجان انتخاب رئیس‌جمهوری جدید بیشتر از این در بازار دوام داشته باشد. مسائلی از قبیل نرخ خوراک، برق صنایع، بهره مالکانه، عوارض صادرات و بورس کالا دغدغه‌های عمقی سهامداران به شمار می‌روند و پس از فروکش این هیجان، نقش پررنگ‌تری در جهت‌ دادن به بازار ایفا خواهند کرد.

دیدگاه کلی کارشناسان نگاهی خوش‌بینانه نسبت به تصمیمات دولت چهاردهم است. باید در نظر داشت، در ذهن اهالی تالار شیشه‌ای دو تجربه شدیداً منفی در گذشته‌ای نه‌چندان دور در سال‌های 1402 و 1399 ثبت شده است. به همین خاطر، ترس و اضطراب در آغاز روند‌های صعودی تقریباً طبیعی است.

در میان مردم، اعتماد به بازار سرمایه مانند سال‌های گذشته نیست و در حال حاضر، ابتدا دولت باید برادری خود را ثابت کند تا اعتماد ازدست‌رفته سهامدار جلب شود. با وجود این، چشم‌انداز ترسیمی برای بازار سرمایه مثبت است و با توجه به برنامه‌های اولیه دولت چهاردهم که از سوی علی طیب‌نیا، مشاور اقتصادی مسعود پزشکیان، اعلام شده است، می‌توان به ثبات بازار، پیش‌بینی‌پذیر شدن و در نهایت رفتار صعودی آن امیدوار بود. 

در راستای پیش بینی بورس سه‌شنبه می‌توان از اهالی بازار سرمایه انتظار داشت رفتاری شبیه به رفتار معاملات روز دوشنبه نشان دهند./تجارت نیوز

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار